12 września 2023

Z życia ucznia w Kraju Basków

W poprzednim poście (tutaj) streściłam Wam pokrótce, jak zorganizowany jest system edukacji w Kraju Basków. W tym z kolei chciałabym Wam opowiedzieć m.in. o typowym dniu w szkole i ocenach. Znajdziecie tu również trochę ciekawostek wynikających z obserwacji różnic między polską a hiszpańską szkołą.

Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji dotyczących zwyczajów obowiązujących w szkołach, z którymi mam do czynienia (zarówno publicznych, jak i concertados) lub znam z opowieści znajomych. Oczywiście między szkołami istnieją pewne różnice, ale generalnie wszędzie wygląda to podobnie. Piszę również z perspektywy mamy młodszych dzieci (przedszkole i szkoła podstawowa).
 
 
TYPOWY DZIEŃ SZKOLNY
 
Typowy dzień szkoły różni się trochę od dnia polskich uczniów. Ogólnie każdy dzień wygląda podobnie, nie ma tak, że w różne dni dzieci wychodzą o różnych godzinach ze szkoły, co moim zdaniem znacznie ułatwia rodzicom logistykę na co dzień.
  • Szkoła zaczyna się zazwyczaj między 8:30 a 9:30 (przedszkolaki zaczynają około 9.30 właśnie). 
  • Lekcje/zajęcia trwają do ok. 12:00-13:00 (w zależności od grup wiekowych).
  • Potem jest przerwa obiadowa trwająca około 2 godzin. Dzieci mogą iść na przerwę obiadową do domu albo jeść na stołówce. Obiad w stołówce składa się z trzech dań: pierwsze (nie jest to typowo zupa, choć są kremy z warzyw, drugie danie (jest dużo ryb) i deser (zwykle owoc lub jogurt, raz na jakiś czas słodki deser typu natillas lub lody). Ogólnie wydaje mi się, że posiłki zawierają sporo warzyw. Jest duży nacisk na to, by dzieci zjadały wszystko, jeśli czegoś nie lubią, to mają zjeść przynajmniej połowę. I faktycznie jakoś to działa, bo moje dzieci w placówkach zjadają raczej wszystko (w domu to już inna bajka 😅).
  • Po obiedzie podczas tej 2-godzinnej przerwy odbywają się również zajęcia dodatkowe lub dzieci po prostu mają czas wolny na zabawę, jeśli nie są zapisane na żadne zajęcia. Przedszkolaki po obiedzie śpią lub nie, w zależności od tego, jak uzgodni się z wychowawcami.
  • Między około 14:30-15:00 a około 16:30 odbywa się drugi blok lekcji/zajęć edukacyjnych.
  • Szkoła kończy się około 16:30, bez względu na wiek (chyba że są jeszcze opcjonalne zajęcia dodatkowe, to godzinę później). Wydaje mi się, że niektóre szkoły mogą kończyć wcześniej, ale te z którymi ja miałam do czynienia, raczej idą opisanym systemem. 2-latki w grupach przedszkolnych mogą kończyć wcześniej, np. przed obiadem czy godzinę wcześniej niż reszta (nie jestem jednak pewna, czy tak jest we wszystkich szkołach).
 
OCENY
 
Jak już wiecie, rok szkolny dzieli się na trymestry. Po każdym trymestrze uczniowie otrzymują oceny. W podstawówce są to jednak oceny opisowe. Później stosuje się skalę ocen od 1 do 10, gdzie 10 to ocena najlepsza, aby zaliczyć, trzeba dostać minimum 5


 

CIEKAWOSTKI

  • W niektórych szkołach typu concertado obowiązują mundurki. Koszt zakupu mundurków to około 150-250 euro. Są duże rozbieżności w cenach, warto dobrze się rozejrzeć przed zakupem, choć niektóre elementy mundurków z logo szkoły sprzedają tylko oficjalne sklepy, z którymi szkoły mają podpisane umowy. Elementy mundurków bez logo szkoły można dostać np. w El Corte Ingles, M&S czy Next, a nawet na Zalando. Sprzedają je też duże sieci supermarketów, takie jak Eroski czy Carrefour.
  • Dzieci, przynajmniej w podstawówce, zostawiają w szkole książki, piórniki itd., nie muszą ich codziennie dźwigać. W plecakach noszą tylko drugie śniadanie i strój na zmianę na W-F lub ewentualne zajęcia dodatkowe.

  • Po przyjściu do szkoły nie zmienia się butów :) Dla mnie do tej pory jest to dziwne, bo w Kraju Basków choć nie ma ostrych zim, to potrafi nieźle polać, a zimą bywa jednak dosyć zimno. W zimie często widuję też dzieci, nawet dosyć małe, w mundurkach z krótkimi spodenkami czy spódnicami i podkolanówkami.
  • W pierwszych latach podstawówki zadań domowych jest raczej mało, albo wręcz nie ma ich w ogóle. Bywa, że dziecko ma pracę do zrobienia w domu, jeśli nie zdążyło czegoś zrobić w szkole lub ma coś do nadrobienia.

  • W tym roku zwiększono liczbę godzin W-F tygodniowo, z 2 do 3. W podstawówce (z tego co wiem w 1. i 2. klasie) dzieci mają zorganizowane przez szkołę wyjazdy na basen przez kilka tygodni w roku. Moja córka na przykład będzie przez większość lutego codziennie na basenie😅.
  • Religia (1 godzina tygodniowo) jest przedmiotem nieobowiązkowym, zamiast tego dzieci realizują np. Valores (czyli coś w rodzaju etyki) albo projekty prospołeczne. Co ciekawe, można nie chodzić na religię w szkole, ale przystąpić do komunii. Przygotowanie do komunii prowadzą bowiem parafie - od 1 do 3 klasy dzieci mają katechezę w salkach parafialnych, w zależności od parafii może to być godzina w tygodniu albo rzadziej.
     
  • W San Sebastián co roku 20 stycznia przy okazji obchodów święta miasta odbywa się tzw. Tamborrada infantil, podczas której reprezentacje wszystkich szkół defilują z bębnami przez miasto. Reprezentacja szkoły jest ogromną nobilitacją dla uczniów i większość bardzo chętnie bierze udział w tym wydarzeniu. Więcej o Tamborradzie przeczytacie TUTAJ.

Zestawienie szkół w San Sebastian w strojach na Tamborradę w tradycyjnych barwach każdej szkoły.

SHARE:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

© Polka w Kraju Basków
Blogger Templates by pipdig