Już dziś w San Sebastián rozpoczyna się święto kina, na które czeka całe miasto. 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zinemaldia potrwa 9 dni, do 30 września, i zobaczymy podczas niego dziesiątki filmów z całego świata w różnych punktach miasta. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o festiwalu i jego historii.
TROCHĘ HISTORII
Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1956 roku. Wcześniej jego siedzibą był neorenesansowy teatr Victoria Eugenia położony obok hotelu Maria Cristina, w którym zatrzymują się goście festiwalu.
![]() |
W 1999 roku przeniesiono go do nowo wybudowanego nowoczesnego budynku audytorium Kursaal przy plaży Zurriola za charakterystycznym mostem z biało-zielonymi latarniami, gdzie odbywa się do dziś. Poza tym filmy są wyświetlane są m.in. w centrum kultury Tabakalera i wielu salach kinowych na terenie miasta. Osobiście bardzo polecam Wam wizytę w audytorium Kursaal, wnętrze budynku robi ogromne wrażenie, począwszy od samych korytarzy po salę kinową.
Jak opowiadała mi rozmarzonym głosem moja fizjoterapeutka, kiedyś to były czasy – podczas promocji filmu Zorro wiele lat temu Antonio Banderas jeździł konno po mieście, gwiazdy kina machały z okien hotelu i można je było swobodnie spotkać na mieście, a podczas oczekiwania w kolejce do kas biletowych okoliczni właściciele barów częstowali ludzi darmowymi przekąskami😍.
PRESTIŻ I NAGRODY
Główną nagrodą przyznawaną podczas festiwalu za najlepszy film jest
Złota Muszla - muszla jest nawiązaniem do plaży La Concha w San
Sebastián o kształcie muszli właśnie. Przyznaje się również Srebrne
Muszle za role pierwszoplanowe, męską i damską, oraz reżyserię, a także
kilka innych nagród.
Festiwal,
choć cieszy się ciut mniejszym rozgłosem niż festiwal w Cannes
czy Wenecji, zwykle przyciąga wiele gwiazd kina z całego
świata.W tym roku jednak wydaje się, że tych gwiazd międzynarodowego
formatu będzie trochę mniej ze względu na trwający strajk aktorów w
Hollywood. Nieobecny będzie sam Javier Bardem, widoczny na plakatach
promujących tegoroczną edycję festiwalu. Miał on odebrać honorową
nagrodę Donostia przyznawaną corocznie za szczególny wkład w historię
kinematografii. Ze względu na strajk nagrodę odbierze dopiero za rok.😭
Obecnie w centrum uwagi przede wszystkim jest ambitne kino z różnych
zakątków świata. Bardzo dużo uwagi poświęca się również kinu
baskijskiemu.
TEGOROCZNE KONTROWERSJE
Wokół tegorocznego festiwalu było trochę kontrowersji – jednym z filmów będzie dokument No me llame Ternera będący wywiadem z Josu Ternerą, jedną z głównych postaci ETA, bezpośrednio związanym z wieloma zamachami terrorystycznymi przeprowadzonymi przez organizację. Autorzy filmu i dyrekcja festiwalu są oskarżani o wybielanie działalności ETA. W efekcie bilety na film rozeszły się w okamgnieniu, mnie nie udało się ich zdobyć, ale – wskazówka dla zainteresowanych – film po festiwalu ma być dostępny na Netfliksie.
Od kilku dni w mieście w pocie czoła pracował sztab ludzi, którzy przygotowywali sceny, billboardy i całą oprawę festiwalu włącznie
z czerwonymi dywanami rozlokowanymi przed Kursaal i teatrem Victoria
Eugenia.
Brak komentarzy
Prześlij komentarz