19 stycznia 2023

O San Sebastián, co bije w bębny przez 24 godziny

Zdjęcie: Javier Larrea

Zaczynamy najważniejszy dzień w roku w Donosti! TAMBORRADA 2023! 

20 stycznia to Día de San Sebastián, tzw. Tamborrada (bask. Danborrada), największe święto miasta w roku. Słowo tamborrada wywodzi się od hiszpańskiego tambor, czyli bęben. W ramach obchodów miejscowi, mali i duzi, defilują przez miasto, bijąc w bębny.

W tym roku, po okresie pandemii, kiedy to przez dwa lata masowe parady były zawieszone, Tamborrada wraca z przytupem jak podaje El Diario Vasco przez najbliższe 24 godziny przez miasto przejdzie w sumie 157 kompanii bębniarzy i bębniarek - razem 20 409 osób! 

Przygotowania do święta trwały już od kilku tygodni, w różnych miejscach miasta słychać było bicie bębnów w ramach prób. W tym tygodniu miasto zostało przyozdobione biało-niebieskimi flagami, a w witrynach sklepowych widać biało-niebieskie dekoracje, bębny, tradycyjne stroje i inne motywy typowe dla tego dnia. Poniżej witryna kultowej cukierni Oiartzun na Starym Mieście, na drugim zdjęciu widać nawet ciastka w kształcie bębnów z flagą miasta.

 

 

Na potęgę sprzedaje się też bębny we wszelkich możliwych rozmiarach, w tym nawet dla niemowląt i maluchów. Nasze dziewczynki oczywiście też mają swoje 😍.

Oprócz kompanii tworzonych przez osoby reprezentujące przeróżne instytucje i organizacje kulturalne od 1960 roku dumnie defilują też dzieci przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich szkół w Donosti w pięknych, reprezentacyjnych strojach w oficjalnych barwach szkół. Tamborrada Infantil, czyli parada dziecięca, zaczyna się o 12:00 w centrum miasta, kiedy to kolejno defilują wszystkie szkoły. Oto jak się prezentują:

Nie zabraknie i naszej San Patricio w zielonych barwach:

Zdjęcie: Twitter @StPatricksSS, Tamborrada 2019
 
Zdjęcie: donostiakultura.eus

A skąd właściwie wzięło się to święto? Początki sięgają czasów, kiedy miasto okupowała armia Napoleona i duża część miasta została zniszczona przez pożar. W tamtych czasach kobiety (tzw. aguadoras) nabierały wodę do wiader w dwóch fontannach, które do dziś znajdują się na Starym Mieście. Jak głosi legenda, kiedy w okolicy pojawiał się żołnierz francuski, aguadoras wywracały wiadra do góry dnem i biły w nie jak w bębny w geście pogardy dla okupanta. Na Starym Mieście obok budynku Mercado de la Bretxa znajduje się pomnik żołnierza francuskiego i baskijskiej kobiety nawiązujący do tej historii.


Znalezione w tamtym okresie mundury żołnierzy francuskich burmistrz miasta podarował mieszkańcom, którzy przebierali się w nie podczas karnawału. Później do żołnierskich mundurów dołączyły również tradycyjne stroje noszone przez Baskijki (patrz: aguadoras) oraz stroje kucharzy dla uczczenia wyjątkowego miejsca, jakie w tutejszej kulturze zajmują prywatne stowarzyszenia gastronomiczne (sociedadedes gastronómicas), niegdyś zrzeszające tylko mężczyzn. Stąd wzięły się trzy rodzaje strojów, w których defilują bębniarze i bębniarki podczas Tamborrady. 

Tamborrada rozpoczyna się o północy z 19 na 20 stycznia na placu Konstytucji na Starym Mieście (film poniżej) od odśpiewania słów baskijskiej pieśni „La Marcha de San Sebastián” skomponowanej przez Raimunda Sarriegui, którego popiersie znajduje się na powyższym pomniku. W moim wolnym tłumaczeniu kilka wersów marszu, w tym te pierwsze, najważniejsze (nie myślcie sobie, że opanowałam już baskijski, oczywiście posiłkowałam się hiszpańskim 😅):

Bagera! || Jesteśmy!
gu (e)re bai || My też
gu beti pozez, beti alai! || Zawsze weseli, zawsze szczęśliwi! 

(...)

Gaurtandik gerora penak zokora || Smutki odeszły w niepamięć
Festara! Dantzara! || Świętujmy! Tańczmy!
Donostiarrei oihu egitera gatoz || Wzywamy wszystkich donostiarras
pozaldiz! || by się radowali!
Inauteriak datoz! || Nadchodzi karnawał!

Słowa te mają szczególne znaczenie, bo miały podnosić na duchu mieszkańców dotkniętych licznymi tragediami, pożarami, utratą bliskich, tak powszechnych w czasach, kiedy nie tylko Francuzi, ale i Anglicy czy Portugalczycy najeżdżali na miasto.

Robi wrażenie, prawda?

Na stronie na Facebooku znajdziecie relacje z tegorocznych obchodów.

🥁 🥁 🥁 Gora Donostia! 💙🤍


SHARE:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

© Polka w Kraju Basków
Blogger Templates by pipdig